Program Bezpieczny Powrót do Szkoły – przeglądy sportowej infrastruktury przyszkolnej

Program Bezpieczny Powrót do Szkoły – przeglądy sportowej infrastruktury przyszkolnej

Program Bezpieczny Powrót do Szkoły rozpoczyna swój bieg w wakacje. To idealny moment na przegląd szkolnych boisk, sali gimnastycznych, siłowni, placów zabaw oraz bieżni. Warto poświęcić chwilę na zrobienie przeglądu miejsc, z których dzieci i młodzież już we wrześniu będą znowu korzystać.

Warto wiedzieć, że odpowiedzialność za dany obiekt sportowy leży na jego właścicielu i właśnie on poniesie konsekwencje, gdy w wyniku zaniedbań dojdzie do wypadku. Zakładamy jednakże, że troska o bezpieczeństwo dzieci każdemu leży na sercu. Nie każdy mimo to wie, że:

  • właściciela obligują do wykonania przeglądu europejskie i krajowe normy;
  • o zachowanie zgodności z przepisami powinni zadbać w pierwszej kolejności producenci urządzeń;
  • o zakup maszyn zgodnych z normami musi zadbać właściciel;
  • wykonywane są trzy rodzaje przeglądów.

KONTROLA RUTYNOWA
W trakcie kontroli rutynowej sprawdza się ogólny stan urządzeń. Kontroler odnotowuje wszelkie uszkodzenia spowodowane zużyciem, warunkami atmosferycznymi, ale też aktami wandalizmu, które zdarzają się dość często. To zwykle kontrola wzrokowa, podczas której sprawdza się także stan czystości nawierzchni, poszukuje ostrych krawędzi, brakujących elementów konstrukcyjnych i ogólną „zwartość” konstrukcji.

KONTROLA FUNKCJONALNA
W czasie kontroli funkcjonalnej bardziej drobiazgowo sprawdza się urządzenia, w szczególności pod kątem zużycia sprzętu. Ustalenia – tak jak w przypadku kontroli rutynowej – należy odnotować w dokumentacji. Taki przegląd powinno się prowadzać średnio co 1-3 miesiące.

KONTROLA PODSTAWOWA (COROCZNA)
W ramach kontroli podstawowej, corocznej powinno być sprawdzone zużycie urządzeń, stan fundamentów, nawierzchni. Kontrolerzy sprawdzają też, czy wcześniejsze naprawy sprzętu nie wpłynęły na jego bezpieczeństwo. Wnioski również wędrują do dokumentacji.

Program Bezpieczny Powrót do Szkoły

WŁAŚCICIEL OBIEKTU SPORTOWEGO – O CZYM MUSI PAMIĘTAĆ?

Sprzęty muszą być technicznie sprawne i nie mogą stwarzać zagrożenia dla bawiących się na nich dzieci. Między poszczególnymi elementami nie może dochodzić do kolizji. Wykończenie części nie może powodować kontuzji, rozcięć, otarć. W czasie intensywnej zabawy upadków nie da się całkowicie wyeliminować, ale ważne, by zderzenie ze sprzętem nie powodowało groźnych dla zdrowia obrażeń.

Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich nawierzchni?

  • Nawierzchnia sypka powinna być odpowiednio gruba, czyli sięgać do 30 cm pod urządzeniem. Najlepiej sprawdza się np. pod wyciągami.
  • Nawierzchnia gumowa musi odpowiednio absorbować siłę uderzenia i posiadać odpowiedni certyfikat poświadczający o HIC, czyli Kryterium Urazu Głowy. Dobre nawierzchnie gumowy zapewniają bezpieczeństwo nawet w przypadku uderzenia z wysokości 3 metrów.
  • Stosuje się również powierzchnie dywanowe, rozwijane, które również zapewniają bezpieczny upadek. W ich przypadku również potrzebny jest odpowiedni certyfikat.
  • Nawierzchnia heksagonalna stosowana na boiska sportowe i sale gimnastyczne – doskonale amortyzuje i minimalizuje ryzyko kontuzji.

 

Dodatkowo ważne są także aspekty wizualne. Gorzej gra się na zniszczonej nawierzchni, na której nie są dobrze widoczne linie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale istotna jest także estetyka i wygląd obiektów sportowych. Korzystanie z nich staje się przyjemniejsze.

Wykonanie przeglądu nie kosztuje wiele. Przy okazji zyskujemy coś bezcennego: bezpieczeństwo i radość dzieci oraz młodzieży.

DLACZEGO WARTO?

Warto pamiętać, że brak właściwego nadzoru nad obiektami sportowymi jest często przyczyną wypadków na tego typu obiektach. Należy zrobić wszystko, by ograniczyć ich liczebność. Systematyczna konserwacja, sprawdzanie stanu technicznego na pewno znacznie wydłuża żywotność, ale przede zapewnia bezpieczeństwo.

Zakres przeglądu rocznego powinien obejmować sprawdzenie, czy wykonane zostały zalecenia poprzednich kontroli, kontrolę elementów poszczególnych urządzeń narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne lub te spowodowane użytkowaniem oraz w efekcie sporządzenie protokołu z przeglądu.
Przeglądy są dofinansowane w ramach Programu Bezpieczny Plac Zabaw. Dzięki temu nie tracą na rzetelności, za to ich cena jest dużo niższa.

 

Dowiedz się więcej PROGRAM Bezpieczny Powrót do Szkoły